Cynergy3 TSF73Y100DN
TSF73Y100DN picture photo
Mfg. Part Number
TSF73Y100DN
Manufacturer
Product Category
Float, Level Sensors
Brief Description
THERMISTOR FLOAT SWITCH NYL .6A
Datasheet Download
TSF73Y100DN.pdf
Availability of TSF73Y100DN
QUANTITY
TSF73Y100DN Order Process
Ship out your order
Specifications of TSF73Y100DN
Internal Part NumberEIS-TSF73Y100DN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTSF70 Series Sensors
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyFloat, Level Sensors
SeriesTSF70
TypeLiquid, Temperature
Output TypeSwitch (Single Float)
Output ConfigurationSPST-NC/NO
Current600mA
Minimum Liquid Specific Gravity0.85
Switch Actuation Level0.276", 0.464" (7mm, 20mm)
Mounting TypePanel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & PrismNylon
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Voltage Rating120VDC, 240VAC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSF73Y100DN
Related LinksTSF73, TSF73Y100DN Datasheet, Cynergy3 Distributor
TSF73Y100DN Details Description
Related parts for TSF73Y100DN
DIODE ZENER 17V 500MW SOD123 datasheet.pdf
INTERFACE CBL IDC W/HOLES 40POS datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.1A 480 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CBL 1COND 16AWG 600V WHITE 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OPAMP ZERO-DRIFT 1.5MHZ 8DFN datasheet.pdf
FUSE AUTO 50A 32VAC 500 PC datasheet.pdf