Samtec, Inc. TSW-110-08-L-D-RA
TSW-110-08-L-D-RA picture photo
Mfg. Part Number
TSW-110-08-L-D-RA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS .100 DL R/A AU
Datasheet Download
TSW-110-08-L-D-RA.pdf
Availability of TSW-110-08-L-D-RA
QUANTITY
TSW-110-08-L-D-RA Order Process
Ship out your order
Specifications of TSW-110-08-L-D-RA
Internal Part NumberEIS-TSW-110-08-L-D-RA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard-to-Board Connectors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesTSW
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSW-110-08-L-D-RA
Related LinksTSW-110-, TSW-110-08-L-D-RA Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSW-110-08-L-D-RA Details Description
Related parts for TSW-110-08-L-D-RA
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES MO 1W 165 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 800KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IPD 6.5-2MM SHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 3A SYNC 20WLCSP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf