Samtec, Inc. TSW-114-15-L-S
TSW-114-15-L-S picture photo
Mfg. Part Number
TSW-114-15-L-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 14POS .100" SNGL
Datasheet Download
TSW-114-15-L-S.pdf
Availability of TSW-114-15-L-S
QUANTITY
TSW-114-15-L-S Order Process
Ship out your order
Specifications of TSW-114-15-L-S
Internal Part NumberEIS-TSW-114-15-L-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesTSW
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.520" (13.21mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSW-114-15-L-S
Related LinksTSW-114, TSW-114-15-L-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSW-114-15-L-S Details Description
Related parts for TSW-114-15-L-S
DIODE MODULE 400V 270A MAGNAPAK datasheet.pdf
RES 100 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 7MM NO datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 26MHZ SMD datasheet.pdf
MINI SERIAL ATTCH SCSI CONN INT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf