Sullins Connector Solutions RCM40DTAT-S189
RCM40DTAT-S189 picture photo
Mfg. Part Number
RCM40DTAT-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RCM40DTAT-S189.pdf
Availability of RCM40DTAT-S189
QUANTITY
RCM40DTAT-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM40DTAT-S189
Internal Part NumberEIS-RCM40DTAT-S189
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM40DTAT-S189
Related LinksRCM40DT, RCM40DTAT-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM40DTAT-S189 Details Description
Related parts for RCM40DTAT-S189
CAP FILM 470PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 208QFP datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 40W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 179POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP FILM 360NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf