Samtec, Inc. TSW-130-23-L-D
TSW-130-23-L-D picture photo
Mfg. Part Number
TSW-130-23-L-D
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 60POS .100" DL GOLD
Datasheet Download
TSW-130-23-L-D.pdf
Availability of TSW-130-23-L-D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TSW-130-23-L-D Order Process
Ship out your order
Specifications of TSW-130-23-L-D
Internal Part NumberEIS-TSW-130-23-L-D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard-to-Board Connectors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesTSW
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSW-130-23-L-D
Related LinksTSW-130, TSW-130-23-L-D Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSW-130-23-L-D Details Description
Related parts for TSW-130-23-L-D
RECTIFIER BRIDGE 4A 800V GBU datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 150A TO240AA datasheet.pdf
RES 11.0 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 1.544MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 20 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
1-3/4" SPLICE COVER RACEWAY OFFI datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 2A 3DFN datasheet.pdf
RES SMD 12M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf