FFF TU09215000J0G
TU09215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
TU09215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RISING CLAMP 180D
Datasheet Download
TU09215000J0G.pdf
Availability of TU09215000J0G
QUANTITY
TU09215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TU09215000J0G
Internal Part NumberEIS-TU09215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTU
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level9
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TU09215000J0G
Related LinksTU0921, TU09215000J0G Datasheet, FFF Distributor
TU09215000J0G Details Description
Related parts for TU09215000J0G
HALF CLAMP INSUL .625" DIA STEEL datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 87MA 9.2 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 24POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf