Ohmite TUM5J820E
TUM5J820E picture photo
Mfg. Part Number
TUM5J820E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 820 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
TUM5J820E.pdf
Availability of TUM5J820E
QUANTITY
TUM5J820E Order Process
Ship out your order
Specifications of TUM5J820E
Internal Part NumberEIS-TUM5J820E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTUM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)820
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.394" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (10.00mm x 9.00mm x 22.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TUM5J820E
Related LinksTUM5, TUM5J820E Datasheet, Ohmite Distributor
TUM5J820E Details Description
Related parts for TUM5J820E
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 1.18KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMA datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
AC DRIVE,240V 3PH,15HP 11.0KW datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 630MA 913 MOHM datasheet.pdf