Ohmite TUW10J56RE
TUW10J56RE picture photo
Mfg. Part Number
TUW10J56RE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
TUW10J56RE.pdf
Availability of TUW10J56RE
QUANTITY
TUW10J56RE Order Process
Ship out your order
Specifications of TUW10J56RE
Internal Part NumberEIS-TUW10J56RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTUW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.394" x 0.354" Rectangular x 1.929" L (10.00mm x 9.00mm x 49.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TUW10J56RE
Related LinksTUW10, TUW10J56RE Datasheet, Ohmite Distributor
TUW10J56RE Details Description
Related parts for TUW10J56RE
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 4A CPH6 datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI GAUG 5V DIP datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
DIODE MODULE 150V 120A SOT227B datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf