Ohmite TUW5J7R5E
TUW5J7R5E picture photo
Mfg. Part Number
TUW5J7R5E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
TUW5J7R5E.pdf
Availability of TUW5J7R5E
QUANTITY
TUW5J7R5E Order Process
Ship out your order
Specifications of TUW5J7R5E
Internal Part NumberEIS-TUW5J7R5E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTUW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.394" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (10.00mm x 9.00mm x 22.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TUW5J7R5E
Related LinksTUW5, TUW5J7R5E Datasheet, Ohmite Distributor
TUW5J7R5E Details Description
Related parts for TUW5J7R5E
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 12POS MICRO datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8BIT N-INV 20TSSOP datasheet.pdf
CONNECTOR BERGSTIK II .100" SR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf