Comchip Technology TV06B150JB-HF
TV06B150JB-HF picture photo
Mfg. Part Number
TV06B150JB-HF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMB
Datasheet Download
TV06B150JB-HF.pdf
Availability of TV06B150JB-HF
QUANTITY
TV06B150JB-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of TV06B150JB-HF
Internal Part NumberEIS-TV06B150JB-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)24.59A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV06B150JB-HF
Related LinksTV06B1, TV06B150JB-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV06B150JB-HF Details Description
Related parts for TV06B150JB-HF
TOOL INSERTION .062 & .093 CONN datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER SHROUDED VERT 15POS datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
270 X 119 MM DC CENTRIFUGAL FAN datasheet.pdf