Comchip Technology TV06B351JB-G
TV06B351JB-G picture photo
Mfg. Part Number
TV06B351JB-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 350VWM 567VC SMB
Datasheet Download
TV06B351JB-G.pdf
Availability of TV06B351JB-G
QUANTITY
TV06B351JB-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV06B351JB-G
Internal Part NumberEIS-TV06B351JB-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)350V
Voltage - Breakdown (Min)391V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp567V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.06A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV06B351JB-G
Related LinksTV06B3, TV06B351JB-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV06B351JB-G Details Description
Related parts for TV06B351JB-G
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
SR BTS TT 9 ASY CV datasheet.pdf
KK RPC 156 HDR ASSY FRLK 11 CKT datasheet.pdf
RECT ASSY -CT 12A 8KV STD datasheet.pdf