Comchip Technology TV06B540JB-G
TV06B540JB-G picture photo
Mfg. Part Number
TV06B540JB-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB
Datasheet Download
TV06B540JB-G.pdf
Availability of TV06B540JB-G
QUANTITY
TV06B540JB-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV06B540JB-G
Internal Part NumberEIS-TV06B540JB-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.89A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV06B540JB-G
Related LinksTV06B5, TV06B540JB-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV06B540JB-G Details Description
Related parts for TV06B540JB-G
IDC CABLE - MKR40K/MC40G/MKR40K datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS .156 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.8K OHM 10% 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 56POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
TOOL CABLE TIE GUN TENSION LOCK datasheet.pdf
MINIMC TP-TX/FX-CWDM-SM1550-SC datasheet.pdf
37P F SCREEN CAP C/W M3 J.SCRW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf