Comchip Technology TV15C160JB-HF
TV15C160JB-HF picture photo
Mfg. Part Number
TV15C160JB-HF
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC
Datasheet Download
TV15C160JB-HF.pdf
Availability of TV15C160JB-HF
QUANTITY
TV15C160JB-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of TV15C160JB-HF
Internal Part NumberEIS-TV15C160JB-HF
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)57.69A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV15C160JB-HF
Related LinksTV15C1, TV15C160JB-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV15C160JB-HF Details Description
Related parts for TV15C160JB-HF
CAP FILM 0.36UF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 24A TO-264 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
CONN JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 291K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf