Vishay/Dale RN60D5380FB14
RN60D5380FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D5380FB14
Brief Description
RES 538 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D5380FB14.pdf
Availability of RN60D5380FB14
QUANTITY
RN60D5380FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D5380FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D5380FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)538
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D5380FB14
Related LinksRN60D5, RN60D5380FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D5380FB14 Details Description
Related parts for RN60D5380FB14
CONN STRAIN RELIEF ENCLOSE 5POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
IC AMP RFIC 3.5GHZ SOT-363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 100POS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR ROCKER datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf