Comchip Technology TV15C600J-G
TV15C600J-G picture photo
Mfg. Part Number
TV15C600J-G
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMC5
Datasheet Download
TV15C600J-G.pdf
Availability of TV15C600J-G
QUANTITY
TV15C600J-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV15C600J-G
Internal Part NumberEIS-TV15C600J-G
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV15C600J-G
Related LinksTV15C, TV15C600J-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV15C600J-G Details Description
Related parts for TV15C600J-G
IC SIM PWR SUP/LVL TRNSLTR 16QFN datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 12POS datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST HEX 16SO datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128B EEPROM 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD123 datasheet.pdf
11+11 WAY DIL CRIMP HOUSING datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf