Comchip Technology TV15C6V5JB-G
TV15C6V5JB-G picture photo
Mfg. Part Number
TV15C6V5JB-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC
Datasheet Download
TV15C6V5JB-G.pdf
Availability of TV15C6V5JB-G
QUANTITY
TV15C6V5JB-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV15C6V5JB-G
Internal Part NumberEIS-TV15C6V5JB-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)133.93A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV15C6V5JB-G
Related LinksTV15C6, TV15C6V5JB-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV15C6V5JB-G Details Description
Related parts for TV15C6V5JB-G
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC DO201A datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 12POS datasheet.pdf
CONN FIBER FC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
COVER SCREW STR 2.5X2.5X120" datasheet.pdf
IP CORE PCI TARGET 64BIT ECP3 datasheet.pdf
RES 37.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 480MA 1 OHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1.25W DO204AL datasheet.pdf