TE Connectivity Raychem Circuit Protection TVB200SC
TVB200SC picture photo
Mfg. Part Number
TVB200SC
Brief Description
THYRISTOR 200V 400A DO-214
Datasheet Download
TVB200SC.pdf
Availability of TVB200SC
QUANTITY
TVB200SC Order Process
Ship out your order
Specifications of TVB200SC
Internal Part NumberEIS-TVB200SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover320V
Voltage - Off State200V
Voltage - On State5V
Current - Peak Pulse (8/20µs)400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)175mA
Number of Elements1
Capacitance160pF
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVB200SC
Related LinksTVB2, TVB200SC Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
TVB200SC Details Description
Related parts for TVB200SC
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 9/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
FUSE MOD 125A 1000V BLADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V Z5U 1210 datasheet.pdf
RELAY SSR 280VAC 50A PANEL MOUNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
MODULE DC PS 50W 15V 4A datasheet.pdf