Kyocera Display TVL-55731GD032J-LW-G-AAN
TVL-55731GD032J-LW-G-AAN picture photo
Mfg. Part Number
TVL-55731GD032J-LW-G-AAN
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
LCD 3.2" TFT DISPLAY
Datasheet Download
TVL-55731GD032J-LW-G-AAN.pdf
Availability of TVL-55731GD032J-LW-G-AAN
QUANTITY
TVL-55731GD032J-LW-G-AAN Order Process
Ship out your order
Specifications of TVL-55731GD032J-LW-G-AAN
Internal Part NumberEIS-TVL-55731GD032J-LW-G-AAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
Series-
Display TypeTFT - Color
Display ModeTransmissive
Touchscreen-
Diagonal Screen Size3.2" (81.28mm)
Viewing Area41.76mm W x 69.60mm H
BacklightLED - White
Dot Pixels240 x 400
InterfaceParallel, 16-Bit (RGB)
Graphics ColorRed, Green, Blue (RGB)
Background Color-
Dot Size-
Dot Pitch0.17mm W x 0.17mm H
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVL-55731GD032J-LW-G-AAN
Related LinksTVL-55731GD0, TVL-55731GD032J-LW-G-AAN Datasheet, Kyocera Display Distributor
TVL-55731GD032J-LW-G-AAN Details Description
Related parts for TVL-55731GD032J-LW-G-AAN
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 6DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.6A SOT-2233L datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
9POS F PI FILT 180PF AWG 20 datasheet.pdf