AVX Corporation TWAE108K030SBEZ0000
TWAE108K030SBEZ0000 picture photo
Mfg. Part Number
TWAE108K030SBEZ0000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1000UF 10% 30V AXIAL
Datasheet Download
TWAE108K030SBEZ0000.pdf
Availability of TWAE108K030SBEZ0000
QUANTITY
TWAE108K030SBEZ0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TWAE108K030SBEZ0000
Internal Part NumberEIS-TWAE108K030SBEZ0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTWA-E
PackagingTray
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated30V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm @ 120Hz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.406" Dia x 1.062" L (10.31mm x 26.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing*
Manufacturer Size CodeE
FeaturesWet Tantalum
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWAE108K030SBEZ0000
Related LinksTWAE108K0, TWAE108K030SBEZ0000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TWAE108K030SBEZ0000 Details Description
Related parts for TWAE108K030SBEZ0000
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
IC DAC 16BIT R-R MICROPWR 28SSOP datasheet.pdf
SENS 300PSI 5/8" 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 316 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW 5000' datasheet.pdf
RES 14K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf