Ohmite TWM5J100E
TWM5J100E picture photo
Mfg. Part Number
TWM5J100E
Brief Description
RES 100 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWM5J100E.pdf
Availability of TWM5J100E
QUANTITY
TWM5J100E Order Process
Ship out your order
Specifications of TWM5J100E
Internal Part NumberEIS-TWM5J100E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWM5J100E
Related LinksTWM5, TWM5J100E Datasheet, Ohmite Distributor
TWM5J100E Details Description
Related parts for TWM5J100E
Connector Receptacle USB - micro B 3.0, Super Speed 10 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
FUSE 160AMP 690V AM SIZE1 datasheet.pdf