Ohmite TWM5J330
TWM5J330 picture photo
Mfg. Part Number
TWM5J330
Brief Description
RES 330 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWM5J330.pdf
Availability of TWM5J330
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TWM5J330 Order Process
Ship out your order
Specifications of TWM5J330
Internal Part NumberEIS-TWM5J330
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)330
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWM5J330
Related LinksTWM5, TWM5J330 Datasheet, Ohmite Distributor
TWM5J330 Details Description
Related parts for TWM5J330
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RELAY SOFTSTOP 240V 90A AC OUT datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 20POS 1MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 9A 6.8 MOHM SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.5 OHM 10% 600W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
OSCOPE PASSIVE PROBE 150MHZ datasheet.pdf