Ohmite TWW3JR27
TWW3JR27 picture photo
Mfg. Part Number
TWW3JR27
Brief Description
RES 0.27 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWW3JR27.pdf
Availability of TWW3JR27
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TWW3JR27 Order Process
Ship out your order
Specifications of TWW3JR27
Internal Part NumberEIS-TWW3JR27
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWW3JR27
Related LinksTWW3, TWW3JR27 Datasheet, Ohmite Distributor
TWW3JR27 Details Description
Related parts for TWW3JR27
IC MPU/RESET CIRC 4.38V SC70-4 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V GREEN datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
PNL MNT GREEN, RED W/WIRE 12.5" datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO HNG LVR datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
3M 4726 VINYL FOAM 1" SQUARES datasheet.pdf