Ohmite TWW5J1R0
TWW5J1R0 picture photo
Mfg. Part Number
TWW5J1R0
Brief Description
RES 1 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWW5J1R0.pdf
Availability of TWW5J1R0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TWW5J1R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of TWW5J1R0
Internal Part NumberEIS-TWW5J1R0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWW5J1R0
Related LinksTWW5, TWW5J1R0 Datasheet, Ohmite Distributor
TWW5J1R0 Details Description
Related parts for TWW5J1R0
OSC XO 22.1184MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - MKR26K/MC26M/MCE26K datasheet.pdf
IC VOLT MON DUAL SUP/SW 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
HDM MIDPLANE HSG GP POLZ PN BA datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT STR PCB datasheet.pdf
LED RED DIFF 4X2MM RECT T/H datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf