Vishay/Dale RLR07C3900GSBSL
RLR07C3900GSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3900GSBSL
Brief Description
RES 390 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3900GSBSL.pdf
Availability of RLR07C3900GSBSL
QUANTITY
RLR07C3900GSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3900GSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3900GSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3900GSBSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3900GSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3900GSBSL Details Description
Related parts for RLR07C3900GSBSL
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.3A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf