TE Connectivity AMP Connectors TX15AB45-0810
TX15AB45-0810 picture photo
Mfg. Part Number
TX15AB45-0810
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16 16S
Datasheet Download
TX15AB45-0810.pdf
Availability of TX15AB45-0810
QUANTITY
TX15AB45-0810 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX15AB45-0810
Internal Part NumberEIS-TX15AB45-0810
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.224" (31.10mm)
Shell Size - Insert16, 16S
Thread Size7/8-20 UNEF
Cable Exit45°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingUnshielded
ColorOlive Drab
FeaturesTinel Lock
Ingress Protection-
Includes4 pcs - 1 Backshell, 1 O-Ring, 2 Screws
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-5015 Connectors
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX15AB45-0810
Related LinksTX15AB, TX15AB45-0810 Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
TX15AB45-0810 Details Description
Related parts for TX15AB45-0810
JUMPER-H9991TR/1853 OR/X 12" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
TRANSFORMR BALUN RF 5-200MHZ SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES 191 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 95 I/O 132CBGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1.5W datasheet.pdf