Panasonic Electric Works TX2SA-L-4.5V-X
TX2SA-L-4.5V-X picture photo
Mfg. Part Number
TX2SA-L-4.5V-X
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V
Datasheet Download
TX2SA-L-4.5V-X.pdf
Availability of TX2SA-L-4.5V-X
QUANTITY
TX2SA-L-4.5V-X Order Process
Ship out your order
Specifications of TX2SA-L-4.5V-X
Internal Part NumberEIS-TX2SA-L-4.5V-X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
Standard Package500
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeTelecom
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current22.2mA
Coil Voltage4.5VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.38 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time4ms
Release Time4ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power100 mW
Coil Resistance202.5 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX2SA-L-4.5V-X
Related LinksTX2SA-L, TX2SA-L-4.5V-X Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TX2SA-L-4.5V-X Details Description
Related parts for TX2SA-L-4.5V-X
IDC CABLE - HPL20H/AE20M/X datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTH 6GHZ 16TSSOP datasheet.pdf
IGBT DUAL SOURCE 1700V 150A SP4 datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 400V 150A TO-93 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT CABLE ASSY 3POS 18AWG datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf