TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX40AB90-2210
TX40AB90-2210 picture photo
Mfg. Part Number
TX40AB90-2210
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H OLIVE
Datasheet Download
TX40AB90-2210.pdf
Availability of TX40AB90-2210
QUANTITY
TX40AB90-2210 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX40AB90-2210
Internal Part NumberEIS-TX40AB90-2210
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.575" (40.00mm)
Shell Size - Insert23, H
Thread SizeM34x1
Cable Exit90°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingUnshielded
ColorOlive Drab
FeaturesTinel Lock
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Includes2 pcs - 1 Backshell, 1 O-Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series III, IV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX40AB90-2210
TX40AB90-2210 Details Description
Related parts for TX40AB90-2210
TRIAC INT TRIGGER 400V 4A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP MICA 330PF 1% 1KV 2220 datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2100PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf