TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX40AB90-2210
TX40AB90-2210 picture photo
Mfg. Part Number
TX40AB90-2210
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H OLIVE
Datasheet Download
TX40AB90-2210.pdf
Availability of TX40AB90-2210
QUANTITY
TX40AB90-2210 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX40AB90-2210
Internal Part NumberEIS-TX40AB90-2210
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.575" (40.00mm)
Shell Size - Insert23, H
Thread SizeM34x1
Cable Exit90°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingUnshielded
ColorOlive Drab
FeaturesTinel Lock
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Includes2 pcs - 1 Backshell, 1 O-Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series III, IV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX40AB90-2210
TX40AB90-2210 Details Description
Related parts for TX40AB90-2210
OSC XO 4.9152MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 96POS 3ROW STR datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
SHEET SILICONE 101.6X152.4MM datasheet.pdf
SWITCH FORMED LVR SPDT SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 91MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 400V 16A DO4 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 12V datasheet.pdf
CAP MICA 3900PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf