TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX40SJ00-1205
TX40SJ00-1205 picture photo
Mfg. Part Number
TX40SJ00-1205
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13C M18
Datasheet Download
TX40SJ00-1205.pdf
Availability of TX40SJ00-1205
QUANTITY
TX40SJ00-1205 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX40SJ00-1205
Internal Part NumberEIS-TX40SJ00-1205
Cable Opening-
Diameter - Outside0.964" (24.50mm)
Shell Size - Insert13, C
Thread SizeM18x1
Cable Exit180°
MaterialStainless Steel
PlatingPassivated
ShieldingUnshielded
Color-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX40SJ00-1205
TX40SJ00-1205 Details Description
Related parts for TX40SJ00-1205
IC REG LDO 1.8V 5A TO263-5 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 900MA 150 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 3A FASTON datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE D 36POS datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:6 750MHZ 32QFN datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 2.7MM BLACK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf