TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX54AB00-1210
TX54AB00-1210 picture photo
Mfg. Part Number
TX54AB00-1210
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ7-12S OLIV
Datasheet Download
TX54AB00-1210.pdf
Availability of TX54AB00-1210
QUANTITY
TX54AB00-1210 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX54AB00-1210
Internal Part NumberEIS-TX54AB00-1210
Cable Opening-
Diameter - Outside0.854" (21.70mm)
Shell Size - Insert7, 12, 12S
Thread Size3/4-20 UNEF
Ingress Protection-
Includes3 Pcs - 2 pc Backshell, 1 O-Ring
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX54AB00-1210
TX54AB00-1210 Details Description
Related parts for TX54AB00-1210
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX 5V RS232 3V LOGIC 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
SW SNAP SPDT 20A HI PLUNGER 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT datasheet.pdf