Panasonic Electric Works TXD2-L-1.5V
TXD2-L-1.5V picture photo
Mfg. Part Number
TXD2-L-1.5V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V
Datasheet Download
TXD2-L-1.5V.pdf
Availability of TXD2-L-1.5V
QUANTITY
TXD2-L-1.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of TXD2-L-1.5V
Internal Part NumberEIS-TXD2-L-1.5V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsT-Series Relays, Cautions for Use
Relay Technical Info
Standards Chart
How to Read Date Codes
Product Training ModulesSignal Relays
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-D
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current100mA
Coil Voltage1.5VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)1.13 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time4ms
Release Time4ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power150 mW
Coil Resistance15 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXD2-L-1.5V
Related LinksTXD2-, TXD2-L-1.5V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXD2-L-1.5V Details Description
Related parts for TXD2-L-1.5V
IC CONFIG DEVICE 1MBIT 8DIP datasheet.pdf
IC SRL/PARALLEL CONV 8BIT 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
COVER SCREW STRAIGHT 10X10X72" datasheet.pdf
OSC MEMS 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 4GBIT 933MHZ FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 160MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf