Panasonic Electric Works TXD2-L-12V
TXD2-L-12V picture photo
Mfg. Part Number
TXD2-L-12V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Datasheet Download
TXD2-L-12V.pdf
Availability of TXD2-L-12V
QUANTITY
TXD2-L-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of TXD2-L-12V
Internal Part NumberEIS-TXD2-L-12V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsT-Series Relays, Cautions for Use
Relay Technical Info
Standards Chart
How to Read Date Codes
Product Training ModulesSignal Relays
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-D
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current12.5mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time4ms
Release Time4ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power150 mW
Coil Resistance960 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXD2-L-12V
Related LinksTXD2-, TXD2-L-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXD2-L-12V Details Description
Related parts for TXD2-L-12V
IC OFFLINE CTRLR SMPS CM 8DIP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF 28-CDIP datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf