Panasonic Electric Works TXD2SS-12V
TXD2SS-12V picture photo
Mfg. Part Number
TXD2SS-12V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Datasheet Download
TXD2SS-12V.pdf
Availability of TXD2SS-12V
QUANTITY
TXD2SS-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of TXD2SS-12V
Internal Part NumberEIS-TXD2SS-12V
How to Read Date Codes
Standard Package40
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-D
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time4ms
Release Time4ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power200 mW
Coil Resistance720 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXD2SS-12V
Related LinksTXD2S, TXD2SS-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXD2SS-12V Details Description
Related parts for TXD2SS-12V
CONN HEADER 2POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS .100 SGHT TAIL datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A TO220AB datasheet.pdf
SENSOR 0.3PSIG 4V DUAL datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 2CH 100MSPS 48TQFN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 300MA 4.31 OHM datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf