TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TXR15AB00-2412AI-CS2205
TXR15AB00-2412AI-CS2205 picture photo
Mfg. Part Number
TXR15AB00-2412AI-CS2205
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 36 OLIVE
Datasheet Download
TXR15AB00-2412AI-CS2205.pdf
Availability of TXR15AB00-2412AI-CS2205
QUANTITY
TXR15AB00-2412AI-CS2205 Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR15AB00-2412AI-CS2205
Internal Part NumberEIS-TXR15AB00-2412AI-CS2205
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside2.441" (62.00mm)
Shell Size - Insert36
Thread Size2-18 UNS
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingShielded
ColorOlive Drab
FeaturesTinel Lock
Ingress Protection-
Includes6 pcs - 1 Backshell, 1 Braid, 1 O-Ring, 2 Screws, 1 Tinel Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-5015 Connectors
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR15AB00-2412AI-CS2205
TXR15AB00-2412AI-CS2205 Details Description
Related parts for TXR15AB00-2412AI-CS2205
OPTOISOLATOR TRANS MODULE datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 150MA DPST 8FLTPK datasheet.pdf
CONN HEADER .100 56POS DL AU PCB datasheet.pdf
IC LATCH 10BIT D 3ST 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.01 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BEND RELIEF 3.0MM BLUE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf