TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TXR40AB00-0810AI2-CS2472
TXR40AB00-0810AI2-CS2472 picture photo
Mfg. Part Number
TXR40AB00-0810AI2-CS2472
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A OLIVE
Datasheet Download
TXR40AB00-0810AI2-CS2472.pdf
Availability of TXR40AB00-0810AI2-CS2472
QUANTITY
TXR40AB00-0810AI2-CS2472 Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR40AB00-0810AI2-CS2472
Internal Part NumberEIS-TXR40AB00-0810AI2-CS2472
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside0.709" (18.00mm)
Shell Size - Insert9, A
Thread SizeM12x1
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingShielded
ColorOlive Drab
FeaturesTinel Lock
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Includes6 pcs - 2 pc Backshell, 1 Braid, 2 O-Rings, 1 Tinel Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series III, IV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR40AB00-0810AI2-CS2472
TXR40AB00-0810AI2-CS2472 Details Description
Related parts for TXR40AB00-0810AI2-CS2472
CAP CER 4700PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
JUMPER-H1502TR/A2015V/H1500TR 5" datasheet.pdf
CTRLR POWER SSR 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC SYNTHESZR FREQ PLL RF 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
CRNT CTRL RLY, DIN RAIL, 220VAC datasheet.pdf