TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TXR40SC45-2216AI
TXR40SC45-2216AI picture photo
Mfg. Part Number
TXR40SC45-2216AI
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H SLVR
Datasheet Download
TXR40SC45-2216AI.pdf
Availability of TXR40SC45-2216AI
QUANTITY
TXR40SC45-2216AI Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR40SC45-2216AI
Internal Part NumberEIS-TXR40SC45-2216AI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.575" (40.00mm)
Shell Size - Insert23, H
Thread SizeM34x1
Cable Exit45°
MaterialStainless Steel
PlatingElectroless Nickel
ShieldingShielded
ColorSilver
FeaturesTinel Lock
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Includes4 pcs - 1 Backshell, 1 Braid, 1 O-Ring, 1 Tinel Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series III, IV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR40SC45-2216AI
TXR40SC45-2216AI Details Description
Related parts for TXR40SC45-2216AI
CAP CER 1.2PF 50V C0H 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog Dimming 3.5A (Switch) Camera Flash 12-MLF (4x4) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CABLE 8COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.050" 30 POS datasheet.pdf