TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TXR58AB00-2818AI
TXR58AB00-2818AI picture photo
Mfg. Part Number
TXR58AB00-2818AI
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 28 OLIVE
Datasheet Download
TXR58AB00-2818AI.pdf
Availability of TXR58AB00-2818AI
QUANTITY
TXR58AB00-2818AI Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR58AB00-2818AI
Internal Part NumberEIS-TXR58AB00-2818AI
Cable Opening-
Diameter - Outside1.906" (48.40mm)
Shell Size - Insert28
Thread Size1 5/8-18 UNEF-2B
Cable Exit180°
Ingress Protection-
Includes3 pcs - 1 Backshell, 1 Braid, 1 Tinel Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-5015D Class E, F, R Connectors
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR58AB00-2818AI
TXR58AB00-2818AI Details Description
Related parts for TXR58AB00-2818AI
RES SMD 270K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 33POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 11A TO220-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf