Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMA20-GS08
TZMA20-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TZMA20-GS08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 20V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMA20-GS08.pdf
Availability of TZMA20-GS08
QUANTITY
TZMA20-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMA20-GS08
Internal Part NumberEIS-TZMA20-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageSOD-80 MiniMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMA20-GS08
Related LinksTZMA2, TZMA20-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMA20-GS08 Details Description
Related parts for TZMA20-GS08
RES SMD 316K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE IND T-DELAY 6A 600VAC/DC datasheet.pdf
2.5 RAS 7CKT OP/EW WO/POL datasheet.pdf
SURFACE DISC 6"XNH A CRS datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 6POS SILVER SLDR datasheet.pdf