Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB33-GS08
TZMB33-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB33-GS08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 33V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB33-GS08.pdf
Availability of TZMB33-GS08
QUANTITY
TZMB33-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB33-GS08
Internal Part NumberEIS-TZMB33-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)33V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 24V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageSOD-80 MiniMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB33-GS08
Related LinksTZMB3, TZMB33-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB33-GS08 Details Description
Related parts for TZMB33-GS08
DIODE ZENER 6V 200MW SOT323 datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE PLC SER NPN 5M datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR OPTIC NPN 12-24VDC datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf