Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB5V1-GS18
TZMB5V1-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB5V1-GS18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB5V1-GS18.pdf
Availability of TZMB5V1-GS18
QUANTITY
TZMB5V1-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB5V1-GS18
Internal Part NumberEIS-TZMB5V1-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageSOD-80 MiniMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB5V1-GS18
Related LinksTZMB5V, TZMB5V1-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB5V1-GS18 Details Description
Related parts for TZMB5V1-GS18
RES ARRAY 7 RES 8.2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 400V 150MA 6SMD datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 474MA 1.11 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS DUAL BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 250PS GOLD datasheet.pdf
MOSFET N CH 600V 30.8A TO-3P(N) datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf