Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMC15-GS18
TZMC15-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TZMC15-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 15V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMC15-GS18.pdf
Availability of TZMC15-GS18
QUANTITY
TZMC15-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMC15-GS18
Internal Part NumberEIS-TZMC15-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 11V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMC15-GS18
Related LinksTZMC1, TZMC15-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMC15-GS18 Details Description
Related parts for TZMC15-GS18
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC SO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HD 38999 151C 151#23 SKT RECP datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf