| Internal Part Number | EIS-U28P4YZQE | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Toggle Switches | |
| Series | 7000 | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | DPDT | |
| Switch Function | On-Mom | |
| Current Rating | 5A (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 120V | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Actuator Type | Flat Anti-Rotation | |
| Actuator Length | 6.35mm | |
| Illumination | Non-Illuminated | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 6.35mm Dia | |
| Bushing Thread | 1/4-40 | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Actuator Material | Brass, Chrome Plated | |
| Electrical Life | 40,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | U28P4YZQE | |
| Related Links | U28P, U28P4YZQE Datasheet, C&K Components Distributor | |
 | 1620370000 | TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.5MM | datasheet.pdf | |