Texas Instruments UA78L10ACLPR
UA78L10ACLPR picture photo
Mfg. Part Number
UA78L10ACLPR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 10V 0.1A TO92-3
Datasheet Download
UA78L10ACLPR.pdf
Availability of UA78L10ACLPR
QUANTITY
UA78L10ACLPR Order Process
Ship out your order
Specifications of UA78L10ACLPR
Internal Part NumberEIS-UA78L10ACLPR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output10V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - Input12.5 V ~ 25 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UA78L10ACLPR
Related LinksUA78L1, UA78L10ACLPR Datasheet, Texas Instruments Distributor
UA78L10ACLPR Details Description
Related parts for UA78L10ACLPR
RES SMD 412 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENS 15PSI 22MM 1.2-20 UNF-2A 5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf