Texas Instruments UA78L12ACDRE4
UA78L12ACDRE4 picture photo
Mfg. Part Number
UA78L12ACDRE4
Brief Description
IC REG LDO 12V 0.1A 8SOIC
Datasheet Download
UA78L12ACDRE4.pdf
Availability of UA78L12ACDRE4
QUANTITY
UA78L12ACDRE4 Order Process
Ship out your order
Specifications of UA78L12ACDRE4
Internal Part NumberEIS-UA78L12ACDRE4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - Input14.5 V ~ 27 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UA78L12ACDRE4
Related LinksUA78L1, UA78L12ACDRE4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
UA78L12ACDRE4 Details Description
Related parts for UA78L12ACDRE4
RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 2512 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 8-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 444 I/O 676FBGA datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK TO SMA PLUG datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC-M 15/60 2X3 ST datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-D Single Link 25 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf