Riedon UAL10-2RF8
UAL10-2RF8 picture photo
Mfg. Part Number
UAL10-2RF8
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 12.5W
Datasheet Download
UAL10-2RF8.pdf
Availability of UAL10-2RF8
QUANTITY
UAL10-2RF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UAL10-2RF8
Internal Part NumberEIS-UAL10-2RF8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting and Resistors
Featured ProductAluminum-Housed Power Wirewound Resistors
High-Pulse Wirewound Resistors
Standard Package25
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesUAL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)12.5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.752" L x 0.799" W (19.10mm x 20.30mm)
Height0.417" (10.60mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UAL10-2RF8
Related LinksUAL10, UAL10-2RF8 Datasheet, Riedon Distributor
UAL10-2RF8 Details Description
Related parts for UAL10-2RF8
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BST ADJ/3.3V 0.55A 8UMAX datasheet.pdf
CONN PIN HEADER 6POS DUAL VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES 15.6 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 8POS datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 60POS STR SMD datasheet.pdf