Nichicon UTS1C470MDD1TE
UTS1C470MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UTS1C470MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UTS1C470MDD1TE.pdf
Availability of UTS1C470MDD1TE
QUANTITY
UTS1C470MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS1C470MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UTS1C470MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesTS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current45mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS1C470MDD1TE
Related LinksUTS1C47, UTS1C470MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UTS1C470MDD1TE Details Description
Related parts for UTS1C470MDD1TE
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ8 PG21 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 2POS PCB TIN datasheet.pdf
RES SMD 0.051 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-USOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf