Nichicon UAQ2G330MHD6TN
UAQ2G330MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UAQ2G330MHD6TN
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UAQ2G330MHD6TN.pdf
Availability of UAQ2G330MHD6TN
QUANTITY
UAQ2G330MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UAQ2G330MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UAQ2G330MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current195mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UAQ2G330MHD6TN
Related LinksUAQ2G33, UAQ2G330MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UAQ2G330MHD6TN Details Description
Related parts for UAQ2G330MHD6TN
BATTERY NIMH 1.2V 3000MAH datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
GASKET FABRIC/FOAM 10MMX1M SQ datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.61 OHM 1% 30W datasheet.pdf