NKK Switches UB06KW015F-JB
UB06KW015F-JB picture photo
Mfg. Part Number
UB06KW015F-JB
Datasheet Download
UB06KW015F-JB.pdf
Availability of UB06KW015F-JB
QUANTITY
UB06KW015F-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of UB06KW015F-JB
Internal Part NumberEIS-UB06KW015F-JB
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage2.1V
Current25mA
Panel Cutout ShapeRectangular
Panel Cutout Dimensions0.88" x 0.64" (22.35mm x 16.26mm)
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 17.00mm x 12.00mm
Viewing Angle-
Termination StyleSolder Lug
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB06KW015F-JB
Related LinksUB06KW, UB06KW015F-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
UB06KW015F-JB Details Description
Related parts for UB06KW015F-JB
TVS DIODE 256VWM 414VC D0201 datasheet.pdf
IC 12BIT 20MHZ HI SNR A/D 28SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 5.00MM 23POS datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY OS 2KW datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf