NKK Switches UB15NBKW015F-JF
UB15NBKW015F-JF picture photo
Mfg. Part Number
UB15NBKW015F-JF
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
UB15NBKW015F-JF.pdf
Availability of UB15NBKW015F-JF
QUANTITY
UB15NBKW015F-JF Order Process
Ship out your order
Specifications of UB15NBKW015F-JF
Internal Part NumberEIS-UB15NBKW015F-JF
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB15NBKW015F-JF
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)2.1 VDC
Ingress Protection-
FeaturesWith Barrier
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB15NBKW015F-JF
Related LinksUB15NBK, UB15NBKW015F-JF Datasheet, NKK Switches Distributor
UB15NBKW015F-JF Details Description
Related parts for UB15NBKW015F-JF
CONN HEADER 10POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 40NS 8UMAX datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4K OHM 5% 225W datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
RES SMD 3.61KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/CAP 6CKT datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HI/T W/L datasheet.pdf
Spartan and Spartan-XL Families FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf