NKK Switches UB15SKG035C-JJ
UB15SKG035C-JJ picture photo
Mfg. Part Number
UB15SKG035C-JJ
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB15SKG035C-JJ.pdf
Availability of UB15SKG035C-JJ
QUANTITY
UB15SKG035C-JJ Order Process
Ship out your order
Specifications of UB15SKG035C-JJ
Internal Part NumberEIS-UB15SKG035C-JJ
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB15SKG035C-JJ
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)1.85 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB15SKG035C-JJ
Related LinksUB15SKG, UB15SKG035C-JJ Datasheet, NKK Switches Distributor
UB15SKG035C-JJ Details Description
Related parts for UB15SKG035C-JJ
FIXED IND 560NH 880MA 140 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
INDICATOR 12V 6MM RECESSED GRN datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.383 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 0804 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
GROMMET EDGE SOLID NAT 1=100' datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf